Як проживають стрес чоловіки та жінки.

Автор: Лідія від 26-08-2015, 15:32, переглянули: 951

В одній з попередніх статтей я вже описувала, як проживають стрес чоловіки, а як жінки (див. тут).

Зараз зупинюся на цій темі детальніше. Стрес (від англ. stress — напруга, тиск) — неспецифічна реакція організму у відповідь на дуже сильну дію (подразник) зовні, яка перевищує норму, а також відповідна реакція нервової системи.
(див. тут)

Важливо знати які події і у яких випадках є стресогенними саме для вас — це допоможе пом'якшити негативні наслідки. Також важливо навчитись виявляти у себе ознаки стресової напруги та переводити ці сигнали зі сфери почуттів (емоційної) у сферу розуму (раціональну) і тим самим ліквідувати небажаний стан.

Ознаки стресової напруги:
1) Неможливість зосередитись на будь-чому;
2) Занадто часті помилки в роботі;
3) Погіршення пам'яті;
4) Постійне відчуття втоми;
5) Дуже швидке мовлення;
6) Думки зникають;
7) Безпричинні болі у голові, спині, шлунку;
8) Робота не надає колишнього задоволення;
9) Втрата почуття гумору;
10) Різко зростає кількість викурених цигарок;
11) Пристрасть до алкогольних напоїв;
12) Постійне відчуття голоду або навпаки втрата апетиту.

Важливо також знати, що стрес (особливо хронічний стрес) викликає певні соматичні (напр. хвороби серця, артеріальну гіпертензію, виразкову хворобу шлунку а також погіршує стан імунної системи) та психічні хвороби (депресію, "синдром хронічної втоми" та різні неврози).

Жінки загалом проживають стрес набагато частіше, ніж чоловіки. Вони є більш емоційно чутливими. І зовнішніх подразників, на які реагує чутлива жінка відповідно є більше. Проте чоловіки проживають стрес глибше. В більшості чоловіки не схильні обговорювати стресову ситуацію, а тим паче свої емоції з іншими.

Для жінки природним виходом зі стресу є проговорення своїх емоцій з іншими. Загалом така відкритість та готовність обговорювати свої проблеми з іншими є притаманна жінкам. Але тут потрібно розуміти, що краще проговорювати стрес з кимось мудрішим (бажано старшим) і приймаючим. Тобто людина, якій жінка розповідає про стресову ситуацію та про свої відчуття, повинна вислухати з емпатією, зацікавлено та співчутливо, без оцінювання чи моралізаторства. Така людина повинна бути емоційно сильнішою, стабільнішою і спокійнішою, щоб не "впадати" у свої емоції, підсилюючи тим самим негативні емоції жінки у стресі. Тоді виходить такий "вир емоцій", коли слухач, замість того, щоб прийняти і заспокоїти жінку, підсилює і "накручує". Часто у таких випадках обоє доходять до висновку, що всі винні ("всі чоловіки - козли", "шефи - придурки", "всі люди корисливі і шукають лише вигоду" і загалом "життя не вдалося!"). Тобто замість емоційної розрядки, жінка отримує додаткову порцію негативу.

Ще часто трапляється так, що людина, яка вислуховує жінку в стресі, дуже шкодує її, і готова слухати одну ситуацію десятки разів. Таке прийняття, хоч і є емпатійним, проте не приносить користі жінці, оскільки сприяє утвердженню її позиції жертви. В такій позиції жінка отримує прийняття та підтримку, проте ця позиція гальмує її розвиток. Позиція жертви розвиває свідомість пасивного глядача, який є неспроможний змінювати себе і світ навколо себе, а лише "мусить страждати через неправильні дії інших" та від "несправедливості цього світу загалом". Часто подібні стресові ситуації повторюються, людина впевнюється в "несправедливості світу" і утверджується у своїй позиції жертви. І як жертва очікує, що її пошкодують і підтримають. Ця позиція жертви зовсім не сприяє розвитку особистості, і навіть просто радісному насиченому життю, оскільки жертва повинна страждати, щоб отримати свою порцію прийняття і підтримки від інших, які її шкодують.

Позиція жертви притаманна і чоловікам, і жінкам, хоча жінкам таки частіше. Про те, як виходити з цієї позиції буде описано детальніше в розділі про розвиток особистості. А зараз тільки напишу, що, навіть коли ви щиро переживаєте за людину і дуже хочете їй допомоги - все ж не варто слухати про одну і ту ж стресову ситуацію багато разів (в ідеалі - найбільше 3 рази). Краще запитати, для чого була ця ситуація, що вона хоче показати, що можна зрозуміти і навчитися завдяки цій ситуації.

Для чоловіка природним виходом зі стресу є уникнення обговорення стресової ситуації та своїх емоцій, а найчастіше - "втеча у свою печеру". Чоловік переключається з проблеми на діяльність, яка швидше нагадує бездіяльність :). Це пергляд новин, спортивних передач, фільмів, чи подібні речі. Жінку, зазвичай, така поведінка чоловіка дуже дивує. Їй здається, що чоловік втікає від проблеми, замість того, щоб негайно взятися за її вирішення. А ще часто жінка придумує собі те, що не існує (розмальовуючи всіма фарбами якусь проблему). Надзвичайно вдалий приклад у статті "Її щоденник. Його щоденник" (див. тут)

І тут потрібно пригадати про існування "порожньої коробочки" в мозку чоловіка (детальніше див. тут). Прийшов час пояснити детальніше її завдання. Коли в чоловіка є певна проблема, то це наче виклик для нього. Чоловік знає, що повинен з ним справитися і все владнати. Як це зробити, він може спочатку навіть не уявляти... Але, замість того, щоб думати про цю проблему постійно чи робити "хаотичні рухи" у всіх напрямках, чоловік дає завдання своєму мозку, а потім старається "йому не заважати". Тобто, чоловік виконує певну діяльність, яка не потребує активної роботи мозку. Може навіть дрімати чи спати. Але його мозок в той час працює над вирішенням проблеми і потім видає готове рішення. Приблизно так, як Д. Менделєєву приснилась його таблиця хімічних елементів. Існують інші приклади геніальних рішень, які приснились винахідникам (див. тут)

Така є чоловіча природа вирішення проблем. Жінкам варто про це знати і не принижувати чоловіків, начебто вони втікають від проблем. І ще варто пам"ятати, що свої негативні емоції чоловіки, як правило, найкраще проживають в чоловічій компанії, займаючись ризикованим видом спорту чи просто фізичними навантаженнями (тут важливий викид адреналіну, який "спалює" негативні емоції і очищує чоловіка). Тому відпускати чоловіка час від часу з сім"ї в його чоловічу компанію - обов"язок дружини, якщо вона хоче допомогти зменшити його стрес. Є, правда, ще один дуже ефективний спосіб зняття стресу у чоловіків, але про нього розкажу детальніше в статті про сексуальну сферу :).

А загалом, і чоловікам, і жінкам потрібно пам"ятати, що співчуття, розуміння і турбота - найкраще знімають стрес. Потрібно лише вислухати зі співчуттям, постаратися зрозуміти (чи пак - відчути) емоції іншого, але самому залишатись спокійним (бо не в мені причина його/її стресу) і впевненим (все буде добре - це вже питання віри). А ще просто потурбуватися про нього/неї - теплий солодкий чай, щось поїсти чи щось солоденьке, закутати ковдрою (під час "видачі" емоцій організм, як правило, втрачає багато енергії, тож потім мерзне).Категорія: Психологія подружніх стосунків, Чоловік, Жінка, Блог Лідії Кондратик, Поради психолога

Шановний відвідувачу, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Ми рекомендуємо Вам Зареєструватися або увійти на сайт під своїм ім'ям.