Християнська психологія » Християнська психологія » Від смертельних емоцій - до смертельних хвороб

 

Від смертельних емоцій - до смертельних хвороб

Автор: Мирон Шкробут від 26-04-2018, 13:30, переглянули: 1226

Від смертельних емоцій - до смертельних хвороб
За що мені таке покарання? А? — Джим втупився на мене з видом інквізитора. — Ось ви, лікарі, ви усі знаєте — так поясните мені, чому я захворів?
Зазвичай мої пацієнти на першій зустрічі засмучуються, а не зляться. Але Джим був у нестямі.
— Ви гніваєтеся із-за діагнозу? — запитав я. — Вас злить, що ви важко захворіли?
— Так!!! — вибухнув Джим. — Я завжди жив праведно. Я працював як віл, не зраджував дружині, порядно поводився. Я не заслужив такої долі!
— Ви вважаєте, що життя обійшлося з вами несправедливо?
— Звичайно! Життя з дитинства підкидало мені один сюрприз за іншим. Врешті-решт я вирішив, що мене не зламати — я навчуся справлятися з будь-якими труднощами. І я не стану звати на допомогу! Джим бачить перешкоду — Джим її долає. Перед ним встає нова перешкода — і Джим знову перемагає. Можливо, я і заслужив неприємності, але ж не так багато! А скільки мені довелося пережити! Причому зверніть увагу, я страждав зовсім не із-за своїх справ. І ось результат: до мене постукала біда, впоратися з якою я, напевно, не в змозі.
Ми з Джимом розмовляли майже годину. Він тридцять вісім років пропрацював прокурором. І тому, як і багатьом представникам цієї професії, йому треба було когось звинуватити. Не для засудження, а щоб визначити свого ворога. Уявлення Джима про справедливість вимагали знайти винуватих, на яких можна було б перекласти відповідальність за втрату ним здоров'я.
— Мені здається, вся річ у тому, як ви переживали життєві труднощі. Вам треба зрозуміти, що саме ви кожного разу відчували, — і я став пояснювати, чому це так важливо.
Несподівано Джим схопився, заскрипівши зубами від злості:
— Що? Ви хочете сказати — я ж і винен в тому, що захворів? Слухайте, док, я в усі ці ваші почуття не вірю. У мене їх не так багато, та і ті, що є — я тримаю при собі.
— Але зараз одне з них ви мені дуже явно показуєте, — сказав я. — Джим, суть ось в чому: ви хочете видужати? Хочте здолати цю біду і ще пожити?
Джим рухнув в крісло.
— Так, — тихо вимовив він. — Хочу. Я ще не готовий піти з життя. Скажіть мені, що треба робити. Але спочатку поясните: як якісь невідчутні почуття привели мене до хвороби?
Я скористаюся питанням Джима і розповім про те, як наші емоції перетворяться у фізичне погіршення здоров'я.

Шлях від емоцій до хвороби
Між змістом наших думок і роботою клітин нашого організму існує певний зв'язок. Цей зв'язок можна виразити одним поняттям: нейропептиди(1). Не хвилюйтеся, я не збираюся засипати вас безліччю туманних медичних термінів. Я постараюся пояснити процеси перетворення емоцій в хворобу як можна простіше. Ймовірно, медикам ці пояснення здадуться занадто примітивними, і я прошу їх набратися терпіння і читати далі.
Нейропептиди виробляються в мозку. Вони здатні поширюватися по усьому організму. Нейропептиди можна порівняти з ключиками, які точно підходять до молекулярних замків, наявних на кожній клітині тіла. Наприклад, доктор Кендейси Перт довела, що певний тип імунних клітин — моноцити — несуть на поверхні особливі молекули, що називаються нейрорецепторами. Будова цих молекул ідеальна для утворення зв'язків з нейропептидами. Подібні рецептори мають усі моноцити. Доктор Перт називає нейропептиди «частками мозку, подорожуючими по усьому тілу». Ці посланці забезпечують діалог між мозком і імунною системою : мозок передає свої сигнали в один бік, а імунні клітини, у свою чергу, передають свої послання назад в мозок.
Зокрема, мозком інтерпретуються почуття, які відчуває людина. Ось мозок розпізнав гнів, страх або тугу і в ту ж мить вивільнив нейропептиди, які понесли його сигнали до кожної імунної клітини організму.
Як ми бачимо, мозок знаходиться в постійному спілкуванні з клітинами тіла. Але клітини тіла мають ще і особливу пам'ять.
Багато людей із завмиранням серця стежили за долею відомого голлівудського актора Крістофера Рива. Після падіння з коня в 1995 році він виявився повністю паралізованим, Впродовж п'яти років у нього не було ніякого поліпшення. І ось, завдяки спеціальній гімнастиці, у актора відновилася чутливість майже усіх ділянок тіла і здатність рухати пальцями.
За допомогою інших людей, а потім і тренажерів, тіло Рива здійснювало ті рухи, які виконує здорова людина. Старі клітини паралізованих органів поступово відмирали, на їхньому місці з'являлися нові. Нові клітини, очевидно, не пам'ятали стану паралічу — вони запам'ятовували здатність до рухів, які тіло Рива здійснювало із сторонньою допомогою. Нові клітини проявляли готовність рухатися. Пам'ять про те, як повинні поводитися нерви і м'язи при рухах, передавалася від одного покоління клітин до інших, і нові покоління чекали звичних рухів. Виявляється, що пам'ять зосереджена не лише в мозку, але і на клітинному рівні!
Біохімічні реакції, обумовлені стресом, поширюються по усьому тілу. Страх, наприклад, включає більше тисячі чотирьохсот реакцій і активує більше тридцяти різних гормоніві нейромедіаторів.(2)
Ще в двадцяті роки минулого століття видатний американський фізіолог Уолтер Кеннон, піонер вивчення біологічної природи емоцій, звернув увагу, що тварини відповідають на стрес специфічною реакцією «нападу/втечі». Наприклад, при раптовій небезпеці в організмі розгортаються різні біохімічні процеси, що готують тварину або до бійки, або до втечі. У 1936 році Кеннон опублікував статтю «Роль емоцій в захворюваннях», де доводив, що під вилянням почуття страху схожі фізіологічні зміни настають і в тілі людини. Сильний страх сигналізує організму, що йому треба або захищатися, або бігти.
Уся система фізичних реакцій на стрес зосереджена навколо виділення гормонів адреналіну і норадреналіну. Під час стресу ці гормони впливають на нервову систему найсильнішим чином.
Якщо мозок розпізнає ситуацію як стрес, він посилає сигнали в гіпоталамус, гіпофіз і надниркові залози, щоб ці залози почали вироблення певних гормонів. Надниркові залози починають виробляти адреналін, який поширюється по усьому тілу. У людини частішає серцебиття, починається потовиділення, активізується кишковик (може початися діарея, по-народному — ведмедяча хвороба), розширюються гілочки бронхів, щоб забезпечити підвищений доступ кисню — словом, організм готується до відчайдушної бійки або до стрімкої втечі.

Гормональна рівновага
Гормони в нашому організмі повинні знаходитися в рівновазі. Для нормальної життєдіяльності тілу потрібна певна кількість кожного гормону. Невелика нестача або надлишок якогось гормону нерідко призводить до негативних фізичних наслідків.
Основоположник сучасної концепції стресу, канадський лікар і вчений Ганс Селье одним з перших вказав на зв'язок між емоційною напругою і хворобою. Він дійшов висновку, що страх, гнів і інші сильні почуття викликають збільшення надниркових залоз за рахунок надмірної дії на них гормонів гіпофіза. Іншими словами, сильний стрес призводить до того, що гіпофіз постійно виділяє зайві гормони.
Усі ми чули про крихку стареньку, яка перевернула автомобіль, що придавив дитину, і про солдата, який в запалі битви самостійно здолав цілий батальйон. У хвилину небезпеки викид адреналіну надає людині небачені сили.

Підступність адреналіну
Дія адреналіну — гормону стресу — схоже з дією багатьох наркотиків. Коли рівень адреналіну в крові підвищується, людина почуває себе на висоті. Якщо в організмі циркулює надмірна кількість цього гормону, то людина відчуває прилив енергії, йому не хочеться спати, усе навколо нього надихає. Багато людей, чия робота постійно вимагає підвищеної «боєготовності», стають залежними від стресу — вірніше, від постійного припливу адреналіну. Управлінці, що енергійно підіймаються по кар'єрних сходах, прокурори і адвокати, що б'ються в залах суду, лікарі-реаніматологи, що витягують з того світу одного пацієнта за іншим, — усі вони визнають свою залежність від адреналіну.
Адреналін — потужний гормон, його дія на організм багатостороння. Він сприяє концентрації мислення, загострює зір. Під його впливом напружуються м'язи, готуючись «битися або бігти». Адреналін підвищує кров'яний тиск і збільшує частоту сердечних скорочень, попри те, що судини звужуються. Викид адреналіну призупиняє травлення, оскільки кров відливає від шлунку і кишківника і притікає до м'язів.
Якщо стрес недовгий, то викид адреналіну, безумовно, приносить користь. Наприклад, на вас накинувся злісний бульдог або підхмелений хуліган. Ваш організм тут же зреагує на небезпеку викидом адреналіну і кортизолу — гормону, який секретується зовнішнім шаром (корою) надниркових залоз, є регулятором вуглеводнього обміну, а також бере участь в розвитку стресс-реакций. Але за потужним сплеском активності послідує сильна втома — тілу необхідно розслабитися. Багато людей знають, що після особливо страшних або лютих подій відчуваєш себе абсолютно знесиленим. Потрібно перепепочити.
Не забувайте, що ваш організм не розрізняє причин стресу. Сварка з чоловіком або суперечка з сином-підлітком, гнівний спалах, коли хтось підрізав вас на дорозі, — теж причина для викиду адреналіну і кортизолу. Тіло відчуває небезпеку або труднощі і миттєво вивільняє додаткову кількість гормонів.
Гостра реакція на короткочасний стрес — викид адреналіну і кортизолу, мобілізація усіх сил і ресурсів організму, за якою йдуть втома і розслаблення — не заподіює людині шкоди. Така реакція може врятувати вам життя, надавши мужність в сутичці із злісним собакою або додаткову прудкість, якщо ви вирішили рятуватися втечею.

Якщо ж стрес тривалий, то надмірні гормони потраплятимуть в організм практично постійно. Уявіть собі людину, яка роками живе в озлобленні на чоловіка або дитину. В цьому випадку приплив адреналіну може стати надмірним. Інший приклад: людина, яка довго працює під керівництвом лютого боса або в системі, що знищує особу. Відчуття власної нікчемності, страх і гнів — ось почуття, які щодня супроводжують нещасного. Така довготривала емоційна напруга призводить до постійного виділення в кров адреналіну і кортизолу, надлишок яких чинить руйнівну дію на увесь організм.
Високий рівень адреналіну, що не знижується впродовж тривалого часу, призводить до того, що підвищений кров'яний тиск і прискорений пульс стають звичайним явищем. А для організму це украй шкідливо.
Надлишок адреналіну сприяє збільшенню вмісту в крові тригліцеридів (жирних кислот) і цукру. Крім того, з часом підвищується здатність згущуватися крові, що веде до утворення тромбів. Збільшується навантаження на щитовидну залозу, організм виробляє більше холестерину. Тривала дія усіх цих чинників небезпечна для життя.

Надлишок кортизолу
Викид адреналіну в кров супроводжується виділенням ще одного гормону — кортизолу. З часом надмірний вміст кортизолу призводить до підвищення рівня цукру і інсуліну в крові. Вміст в крові тригліцеридів теж збільшується і залишається високим. Тривала дія зайвого кортизолу виражається в тому, що людина починає товстішати, особливо в середній частині тіла. Окрім цього спостерігається виснаження кісткової тканини — вона втрачає кальцій, магній і калій. Виникає ризик розвитку остеопорозу. У цей же час організм сильніше утримує натрій, що сприяє підвищенню тиску.
Хронічно високий рівень кортизолу завжди зв'язаний з:

• Послабленням імунітету, що у свою чергу відкриває двері для безлічі захворювань.
• Зниженням споживання тканинами і органами глюкози, що є головною причиною діабету і ожиріння.
• Виснаженням кісткової тканини, що веде до остеопорозу.
• Зменшенням м'язової маси і порушенням росту і регенерації шкіри, що сприяє втраті сил, ожирінню і прискоренню процесів старіння.
• Посиленим накопиченням жирів.
• Послабленням пам'яті і здатності до навчання, руйнуванням клітин мозку.


Надто багато і занадто довго

Якщо не вжити заходи, то тривало присутні в крові зайвий адреналін і кортизол роз'їдають організм, подібно до того, як кислота роз'їдає метал. Навіть через годину після стресової події рівень цих гормонів може залишатися високим, і вони починають свою руйнівну роботу. А якщо емоційна напруга носить хронічний характер, то постійний приплив гормонів стає загрозливим, і руйнівні емоції переходять в розряд смертельних. Організм починає поїдати сам себе. Потужний приплив активних гормонів вражає органи і тканини, що призводить до різних важких захворювань.
Як ні сумно це визнавати, але для сучасних людей життя, повне перевантажень, стає нормою у все більш ранньому віці. Відомий гавайський психолог і викладач Пол Пирсолл вважає, що наша молодь втомлюється раніше, ніж устигає увійти в доросле життя.
Ось що розповів йому один з його кращих студентів :

"Я буваю тільки в двох станах — або я втомився до бісиків, і мені усе набридло, або напружений як струна і викладаюся без залишку. Здається, що у мене є лише дві швидкості — висока і мала. Найбільше мене лякає, що по-справжньому мене абсолютно нічого не чіпає. Я не умію щиро радіти і безоглядно горювати. Чи сміявся я коли-небудь від щирого серця? Чи плакав ридма? Здається, ні. В усякому разі, я не пам'ятаю. Я живу як робот — без всяких почуттів. Я був в усіх Диснейлендах, катався на водному мотоциклі, стрибав вниз головою з моста, несамовито вдавався до сексу, напивався в устілку, палив травичку. І ніщо мене не торкнуло, не притягнуло, не схвилювало. Мені усього лише дев'ятнадцять років, а у мене вже криза середнього віку".

Після бесід зі своїми студентами Пирсолл дійшов висновку, що багато хто з них проявляє симптоми, характерні для останньої стадії стресу, — нервове виснаження, погіршення фізичного і психологічного стану, повне вичерпання енергетичних і імунних резервів організму.
Ось що пише Пирсолл: «Студенти приходять на заняття стомленими. Вони то кашляють, то чхають. У них вічно якісь інфекції: від хронічної застуди до мононуклеозу. На питання, як вони радіють життю, найчастіше відповідають: »Ми тусуємося«. »Тусуємося«, як вони мені самі пояснили, означає, що вони тиняються у пошуках чого-небудь, що їх підбадьорило б».
Підлітки вступають в доросле життя вже напхані телевізійними видовищами вбивств і іншого насильства. Близько сімдесяти тисяч сцен насильства — ось емоційний багаж середнього підлітка. Розум дитини не відрізняє інсценоване вбивство від сьогодення. Мозок сприймає лише загрозу і реагує на неї. Згадайте, які почуття вас переповнюють, коли ви дивитеся хвацько закручений трилер, такий, що по шкірі біжать мурашки. Ви у безпеці, але все одно в кров викидається адреналін. А тепер уявіть собі, що ви прийняли грудочку шерсті за павука. Попри те, що павук вам тільки привидівся, адреналін тут як тут. Те ж саме відбувається і з дітьми, коли вони дивляться сцени насильства. Події відбуваються у віртуальному світі, але реакція мозку реальна.
Якщо людина прагне до отримання задоволення від зовнішніх стимулів, у неї нерідко розвивається пристрасть до стресу, залежність від стресу. Нові відчуття — завжди деякий стрес, при якому тут же починають свою роботу відповідні гормони. В результаті виникає задоволення, споріднене отримуваному від наркотика. Завдяки приємним відчуттям, які виникають під впливом гормонів стресу, людина вважає нове переживання таким, що хвилює і захоплює.
Невгамовне прагнення до відчуттів, які дають гормони, призводить до залежності від життя в екстремальних обставинах. Пристрасть розвивається, і людина невпинно шукає чогось нового, незвичайного, незвіданого, такого, що розбурхує почуття. Він живе серед загострення пристрастей, коли бурхливі події безперервно змінюють один одного. А результат? Стан надзбудження сприймається як норма, а усе, що не дає викиду адреналіну, здається нудним і розчаровує.
Але поступово у такої людини виникає звикання до адреналіну. Як алкоголікові потрібна доза спиртного, так і залежному від стресу потрібна доза гормонів. Ця потреба відчувається і на фізичному, і на душевному рівнях. Подібно до будь-якої хімічної залежності, пристрасть до адреналіну призводить до руйнування організму. А коли викид адреналіну знижується, у людини розвивається абстинентний синдром.

Що треба знати про стрес
Запам'ятайте два важливих правила:
1. Стрес від стресу відвізняється.
Одні стресові ситуації набагато руйнівніші за інших. І велика радість, і велике горе — це стрес для організму. Але тяжке горе руйнує незрівнянно сильніше за величезну радість — можливо, тому що горюємо ми зазвичай набагато довше, ніж радіємо. Знаєте, які емоції і стани найруйнівніші? Це — лють, непробачення, депресія, гнів, тривога, розчарування, страх, горе, провина і сором.
2. Треба вчитися знімати стрес.
Дія гормонів стає надмірною, коли людина не в змозі зупинити реакцію організму на стрес. Така реакція хороша лише на короткий час, щоб впорається з критичною ситуацією. Якщо стан бойової готовності стає хронічним, то організм поступово руйнується.


Нейропептиди - біологічно активні з'єднання білкової природи, які синтезуються в нервових клітинах і передають тканинам і органам сигнали мозку. Нейропептиди беруть участь в регуляції обміну речовин і підтримці гомеостазу, впливають на імунні процеси, відіграють важливу роль в емоційних процесах, а також в механізмах пам'яті, навчання, сну і ряду інших.
Гормони - біологічно активні речовини, які виробляються ендокринними залозами і виділяються безпосередньо в кров. Гормони розносяться кров'ю по усьому організму і впливають на діяльність різних органів, змінюючи їх біохімічні і фізіологічні реакції.
Нейромедіатори (нейротрансмітери, посередники) - біологічно активні хімічні речовини, що виробляються нервовими закінченнями, за допомогою яких здійснюється передача електричного імпульсу між нейронамиДон Колберт
СМЕРТЕЛЬНІ ЕМОЦІЇ

уривок з книги
переклад Мирон ШкробутКатегорія: Християнська психологія, Психологія особистості

Шановний відвідувачу, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Ми рекомендуємо Вам Зареєструватися або увійти на сайт під своїм ім'ям.